חברי העמותה להשתלות תורמים לפרויקט "פיית השיניים"

תורמים למען טיפולי שיניים לאוכלוסיות קצה נזקקות, בדגש על נוער בסיכון

כמובן, יתקבלו בתודה תרומות גם ממי שאינם רופאי שיניים

8,000 צעירים בישראל נמצאים על רצף הזנות, כלומר קיימו מגע מיני בתמורה לאתנן חומרי (אוכל, מגורים, סמים ואלכוהול). מנתונים על נוער וצעירים בזנות המטופלים בתוכנית ‘הלב 24/7‘ של עמותת עלם, עולה כי:

  •  90% נמצאים בקונפליקט עם משפחתם טרם הגעתם לתוכנית טיפול
  • 35.2% חשופים לאלימות מינית מצד בני משפחתם
  •  יותר מ75% היו חשופים במשפחתם לאלימות נפשית ופיזית.

צעירים אלו מגיעים מרקעים מגוונים.

מסקר שנערך בקרב הצעירים וצעירות ב’לב 24/7′ עולה כי:

  • 45% מהצעירים סובלים מכאבי שיניים באופן יום יומי
  • 46% הביעו דאגה מבעיות דנטליות
  • 82% הביעו רצון לקבל טיפולי שיניים
Thoughtful Homeless People Feeling Cold in Winter

מדוע צעירים אלה אינם מקבלים טיפול דנטלי?

  1. בישראל לא קיים שירות ציבורי נגיש וחינמי לטיפול דנטלי באוכלוסיות קצה. כ-70% מהנשאלים בסקר טענו כי לא פנו לטיפול דנטלי מסיבות כלכליות.
  2. חוויות חיים של הזנחה ומודרות בשילוב עם טראומטיזציה גבוהה (כתוצאה מחוויות של התעללות מתמשכת) מונעות מהאוכלוסייה לפנות לעזרה ולתת אמון בגורמי טיפול רפואיים
  3. בשל מאבק ההישרדות היום-יומי של נוער וצעירים בזנות, הם מתקשים לצרוך שירותים באופן עקבי ומסודר, כנדרש במסגרות טיפול בריאותיות.

מן הצד השני, בבתי-הספר לרפואת שיניים בישראל קיימת מעט מאוד הכשרה לעבודה עם אוכלוסיות קצה עם רגישות תרבותית והתייחסות למגדר. לכן, גם כאשר נוער וצעירים בזנות מגיעים לקבל טיפול רפואי, הם חווים טיפול בלתי מותאם ובלתי רגיש. כתוצאה מכך נוצר מעגל של חוסר אמון בין נוער וצעירים בזנות לבין הממסד הרפואי.

חברי עמותה יקרים,

בחודשים האחרונים, כולנו מצויים במצב לא פשוט. הסכנה הבריאותית של מגיפת הקורונה אינה חולפת, ומביאה עמה סיכונים נוספים – כלכליים ונפשיים. חלקים גדולים מאוכלוסיית מדינת ישראל חרדים כיום לעתידם הכלכלי ואינם יודעים כיצד יוכלו להמשיך ולפרנס את עצמם ואת משפחותיהם. אין ספק, מדובר במשבר גדול עבור כולנו.

כמענה חלקי למשבר הזה, בחרה ממשלת ישראל לחלק כסף לציבור באופן בו כולם – הנזקקים והמבוססים – מקבלים את אותו מענק פעוט. ללא ספק, עבור רבים מדובר בעוד קצת אוויר לנשימה; ואילו אנו מעדיפים לעשות עם הכסף הזה משהו טוב ולהעביר אותו לאנשים שבאמת זקוקים לו. 

פרויקט “פיית השיניים” הוקם בשנת 2016 במסגרת עמותת “לשנות עולם” (ע.ר. 580614451). הפרויקט הוקם ומנוהל על-ידי סטודנטים לרפואה ורפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, ושם לו למטרה לספק מענה דנטלי לנשים ונוער בסיכון ועל רצף הזנות. מאז ועד היום, טופלו במסגרת הפרויקט עשרות נשים, נערות ונערים. עבור חלקם, הייתה זו קרן קטנה של תקווה שהשיבה להם את האמונה באדם ואף סייעה להם לרכוש בטחון עצמי ולהשתחרר מן התלות בזנות כמקור פרנסה. 

הפרויקט זוכה לליווי מקצועי של עמותת “עלם” ושל בית-הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, המספקים כלים להתמודדות רגישה ומתאימה עם האוכלוסייה וצרכיה המיוחדים. זהו המענה היחיד לבריאות הפה של אוכלוסיה זו. באחרונה, התרחב הפרויקט גם לאוכלוסיות סיכון אחרות המטופלות על-ידי “עלם”.

נושא בריאות השיניים קרוב מאוד לליבנו, ואני קורה לכם לקחת את הכסף שתקבלו כ”מענק קורונה” מממשלת ישראל ולעשות איתו משהו טוב! בואו נעזור יחד ל”פיית השיניים” לתת תקווה וחיוך לאותם נערות ונערים. 

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לחבר העמותה, ד”ר גידי הלל, העומד מאחורי יוזמת התרומה; ולד”ר ולדי דבוייריס שסייע בקישור ל”פיית השיניים”.

בברכה,

ד”ר ירון אבני,
נשיא העמותה הישראלית להשתלות דנטליות

המטרות של פיית השיניים

קידום בריאות הפה של אוכלוסיות היעד

חשיפה והכשרה של דור העתיד ברפואת השיניים להתמודדות עם אוכלוסיות קצה

יצירת תשתית בשטח להמשכיות והרחבת הפרויקט

לאחרונה, ממשלת ישראל החליטה על חלוקת מענקים לכל אזרח באופן שאינו מבדיל בין מי שנזקק למענק ומי שלא. באפשרותנו לתקן עוול זה ולהפנות את הכסף למטרה נעלה.

לתרומה לפרויקט "פיית השיניים", אנא העבירו כל סכום שברצונכם לתרום אל:

בנק לאומי (10), סניף 879 (מגדל חיפה), חשבון מס' 753208/37 על-שם הקרן לחיפה

לקבלת חשבונית על שמכם, אנא מלאו את הטופס להלן וחשבונית תישלח בהקדם, עם קבלת התרומה בחשבון הבנק.

(חשוב למלא את הטופס גם על-מנת שהכסף שתעבירו יסומן לטובת הפרויקט שלנו.)

שתפו יוזמה זו עם חבריכם!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email